
0 V
Funkcionalna referenca: meritvena referenčna točka različnih potencialov (merjenje napetosti, pogosto pri kontrolnih krogotokih).

Common mode A
Tokovna obremenitev, pri kateri so napetosti in tokovi analizirani na vsaki točki s pomočjo sofaznih vhodnih napetosti (vhodno napetost določa ustvarjena sofazna napetost). Analiza vključuje oceno sofaznih impedanc in izračun nastalih sofaznih tokov. Pomembno je vedeti (zlasti, ko gre za zagotavljanje varnosti), da je sofazni tok, ki je pridobljen na podlagi analize sofaznosti, ko je referenčna točka zemlja, imenovan preostali diferencialni tok.

DLD
Naprava za ugotavljanje mesta napake.

DSP
Procesor digitalnih signalov: poseben procesor, ki se uporablja pri obdelavi signalov in je posebej prilagojen za digitalni nadzor pri opremi UPS. DSP lahko obdela veliko količino podatkov v realnem času (20 milijonov navodil v sekundi). Ta tehnologija omogoča uporabnikom izjemno funkcionalnost pri natančnosti napetosti, rezultatih (učinkovitosti) in zanesljivosti.

ECO-MODE
Funkcija za manjšo porabo energije. Ko je vključena funkcija ECO-MODE, obremenitev deluje pod običajnimi pogoji z virom napajanja v sili. Pri izravnavi tega vira naprava UPS samodejno zagotovi neprekinjeno napajanje aplikacij.

EEP
Napajanje elektronske opreme.

EMC
Elektromagnetna združljivost – zmožnost naprave, da ustrezno deluje v elektromagnetnem okolju brez ustvarjanja elektromagnetnih motenj.

EMF
Elektromagnetno polje

ESD
Elektrostatična razelektritev

FDIS
Mednarodni standard za končne osnutke.

GTO
Tiristor z izklopnim mehanizmom

IEC
Mednarodna komisija za elektroniko

IEV
Mednarodni elektrotehnični slovar z navedbami pri seriji IEC 60050-X.

IGBT
Bipolarni tranzistor z izoliranimi vrati: močnostni tranzistorji za hitro preklapljanje, ki se uporabljajo za premostitvene preklopnike opreme SOCOMEC UPS z izjemno učinkovitim delovanjem.

IMD
Naprava za nadziranje izolacije

IPC
Notranja točka sklopa (v industrijskem omrežju)

Line interactive
Tehnologija »v dejavnem načinu pripravljenosti« ali »pametno delovanje brez povezave«.
V običajnih delovnih razmerah se napajanje za obremenitev oskrbuje iz napajalnega omrežja.
Oprema uravnava spremembe napajanja in nadzira izhodno napetost. V primeru izpada napajanja iz omrežja se obremenitev prenese na opremo UPS in njen dodatni akumulator, dokler uporaba napajalnega omrežja ni obnovljena.

P C
Priključna točka (PCC or IPC).

PCC
Običajna priključna točka pri javnih napajalnih omrežjih.

PELV
Izjemno nizka varnostna napetost za krogotoke, povezane z zemljo.

PMD
Naprava za zaščito in nadziranje

PWM
Modulacija pulzne širine

RCD
Mehanska naprava ali sklop naprav, namenjen za odpiranje kontaktov ob doseženemu diferencialnemu toku v posebnih pogojih z dano vrednostjo.

RFI
Motnje radiofrekvenčnih ali radioelektričnih signalov.

SELV
Izjemno nizka varnostna napetost za krogotoke, ki niso povezani z zemljo.

SNMP
Preprosti protokol za upravljanje omrežja: standardni protokol omrežja IT.

THD
skupno harmonično popačenje
Za THD (simbol) glejte IEV 551-20.
Razmerje med efektivno vrednostjo harmonične vsebine in efektivno vrednostjo osnovne komponente ali referenčne osnovne komponente spreminjajoče se količine.

TN
Pri ozemljitveni ureditvi TN je točka napajanja neposredno povezana z zemljo, mase električnih inštalacij pa so s to točko povezane prek zaščitnih prevodnikov.

TNC
Ozemljitvena ureditev TNC je ureditev TN, pri kateri sta nevtralna in zaščitna funkcija združeni v enotnem prevodniku (PEN) v celotni inštalaciji.

TNCS
Ozemljitvena ureditev TNCS je ureditev TN, pri kateri sta nevtralna in zaščitna funkcija združeni v enotnem prevodniku (PEN) v delu inštalacije (povratni tok ureditve TNS).

TNS
Ozemljitvena ureditev TNS je ureditev TN, pri kateri se zaščitni prevodnik, ločen od nevtralnega, uporablja pri celotni ureditvi.

TT
Pri ozemljitveni ureditvi TT je točka napajanja neposredno ozemljena, mase električnih inštalacij pa so povezane z zemljo prek priključkov, ki so ločeni od napajalne ozemljitvene povezave.

UPS
Vir neprekinjenega napajanja (običajno imenovan »razsmernik«). Označuje sistem napajanja, ki omogoča trajno napajanje katere koli inštalacije v času okvare električnega omrežja.

ac
Izmenični tok

amper (A)
Merska enota za električni tok.

dc
Enosmerni tok

delovanje brez povezave
Tehnologija »v načinu pripravljenosti«.
V običajnih delovnih razmerah se napajanje za obremenitev oskrbuje neposredno iz napajalnega omrežja. V primerih izpada ali napetostnega padca/preskoka se obremenitev prenese na opremo UPS in njen dodatni akumulator. Ta tehnologija je zlasti primerna za nizkonapetostne sisteme UPS.

diferencialna napetost
Napetost med dvema prevodnikoma (IEV 161).

dv/dt
Uravnavanje napetosti glede na čas (izraz se običajno uporablja za hitre spremembe – v zaporedju 1000 V/ms).

faktor moči
Razmerje med delovno močjo, ki jo porablja aplikacija (z enoto W), in zagotovljeno navidezno močjo (z enoto VA). Pri linearnih obremenitvah je faktor moči enak faktorju odmika ali kotni funkciji kosinus.

filter RFI
Filter za omejevanje oddajanja motenih radiofrekvenčnih signalov.

funkcionalna ozemljitev/ozemljitev glavnega vhoda
Ozemljitev dela električnega krogotoka materiala (na primer na njegovi nevtralni točki), ki je potrebna za pravilno delovanje materiala in omrežja (IEV 604-04-12).

hitro menjavanje
Izraz, ki se uporablja za akumulatorje (ali akumulatorske sklope) posamezne opreme UPS. Uporabniku ali osebju za vzdrževanje omogoča zamenjavo akumulatorja, ne da bi bilo treba izklopiti opremo UPS.

izenačitev potencialov
Električna povezava ki izenači (ali približa) potenciale mas in prevodnih elementov (IEV 826-04-09).

kVA
Okrajšava za kilovolt-amper. Cf. VA.

koda IP
Ta označuje stopnjo zaščite, opisano v razdelku »Stopnja zaščite, ki jo zagotavljajo ohišja (koda IP)« standarda 60529, pri stikih z deli pod napetostjo in tujimi telesi (prva slika in izbirna dodatna črka) ter pred udorom vode (druga slika in izbirna druga dodatna črka).

kovinski sestavni deli
Elementi, ki niso del električne opreme in so zaščiteni z izenačitvenim sklopom, če so istočasno dosegljivi.

linearna obremenitev
Obremenitev je linearna, kadar ima porabljeni tok isto obliko kot napetost napajalnega vira. Primer: upor.

ločeno omrežje
Samostojno oskrbovano omrežje, ki ni povezano s prepletenim omrežjem.

masa, razpoložljiv prevodni del
Prevodni del električne opreme, ki omogoča dotik in običajno ni pod napetostjo, vendar pa to mogoče ne velja v primeru okvare (IEV 826-03-02).
Prevodni del električne opreme, ki omogoča neposreden dotik in običajno ni pod napetostjo, vendar pa to mogoče ne velja v primeru okvare (IEV 441-11-10).

naprava za preostali diferencialni tok (DRCD)
Mehanska naprava ali sklop naprav, namenjen za odpiranje kontaktov ob doseženem diferencialnem toku v posebnih pogojih z dano vrednostjo.

naravni uhajajoči tok
Tok, ki pri običajnem delovanju uhaja v zemljo ali prevodne elemente prek izolacije.
Ta tok izloči dele zaradi namerne uporabe komponent pri meritvah ali filtriranju krogotokov.

obvod za vzdrževanje
Napajalni kanal za namene izoliranja delov opreme UPS zaradi varnostnih razlogov med vzdrževalnimi deli in/ali zagotavljanja trajnega napajanja za obremenitev. Ta kanal se lahko napaja iz glavnega napajalnega vira ali vira za napajanje v sili.

okvarni tok
Tok, ki na dani točki električnega krogotoka (ali omrežja) povzroči okvaro na drugi točki istega krogotoka (IEV 603-02-25).

ozemljitvena elektroda
Glejte »ozemljitvena povezava«.

ozemljitvena povezava/elektroda
Prevodni del, ki je lahko vključen v prevodno okolje, na primer beton ali koks v električnem stiku z zemljo (IEV 195-02-01).

ozemljitvene ureditve
Staro ime zanje je »nevtralna obremenitev«.

ozemljitveno omrežje
Del ozemljitve inštalacije, omejen na ozemljitvene elektrode in njihove medsebojne povezave (IEV 604-04-07). Zemlja/ozemljitvena povezava (uporaba izraza v tem pomenu ni priporočljiva): vsi prevodniki, ki so v stiku s tlemi za namene izboljšanja prevodnosti ob anteni (IEV 712-04-57).

polnilni usmernik
Usmernik, ki ohranja akumulator napolnjen.

popačena ali nelinearna obremenitev
Obremenitev je popačena, kadar tokovno/napetostno razmerje ni linearno. Primer: oprema IT, ki uporablja napajanje v odsekih s kapacitivnim vhodnim filtrom. Te obremenitve ustvarijo harmoničen tok.

povezano delovanje
Tehnologija »neprekinjenega delovanja«.
Če je sistem UPS v načinu »povezanega delovanja«, deluje neprekinjeno.
Električno energijo zagotavlja oprema UPS prek svojega polnilnega usmernika.
Signal je tako odličen in kakovosten.
Delovanje z napajanjem iz dodatnega akumulatorja UPS je omogočeno samo v primeru izpada napajanja iz omrežja ali znatnega spreminjanja napetosti ali frekvence napajalnega vira.
Funkcija ON-LINE tako omogoča napajanje iz samostojnega napajalnega vira s popolnim nadzorom napetosti in frekvence.

preostali diferencialni tok
Algebraična vsota takojšnjih vrednosti tokov skozi vse aktivne prevodnike na dani točki krogotoka v električni inštalaciji (IEV 826-03-09).

razsmernik
Čeprav se razsmernik pogosto zamenjuje z opremo UPS, je pravzaprav eden treh glavnih podsklopov le-te (skupaj z usmernikom in akumulatorjem). Razsmernik pretvori enosmerno napetost, ki jo zagotavlja usmernik ali akumulator, v povsem stabilno izmenično napetost.

sofazna napetost
Segment vhodnih napetosti, pri katerih sta amplituda in faza (ali polarnost) enaki in je med posameznimi vhodnimi priključki poljubna referenčna točka (največkrat je to zemlja ali masa) (IEV 303).

statični ali samodejni obvod
Izmenični napajalni kanal (običajni ali za primer v sili), ki se upravlja s statičnim elektronskim preklopnim stikalom. Ta naprava omogoča samodejno preklapljanje oskrbovane opreme na napajalni kanal za primere v sili.

uhajajoči tok
(pri inštalaciji)
Tok, ki pri običajnem delovanju uhaja v zemljo ali prevodne elemente (IEV 826-03-08).

uhajavi tok
Tok, ki pri običajnem delovanju uhaja v zemljo ali prevodne elemente preko vgrajenih delov električnega sistema, uporov ali kondenzatorjev.

ureditev IT
Vsi aktivni deli pri ureditvi IT so izolirani od zemlje ali povezani z zemljo na eni točki prek impedance in z masami električnih inštalacij, povezanih z zemljo.

usmernik
Določa pretvornika, ki pretvarja izmenično napetost omrežja v enosmerno napetost.

vat (W)
Izpeljana enota SI za delovno moč, ki se zagotavlja za obremenitev. Delovna moč je produkt navidezne moči in faktorja moči.

volt (V)
Izpeljana enota SI za električni potencial.

volt-amper (VA)
Izpeljana enota SI za navidezno moč, ki se zagotavlja za obremenitev. Navidezna moč je produkt vrednosti RMS za napetost in toka, ki se porablja za napajanje aplikacije. P (VA) = U (V) x I (A)

zaustavitev
Pravilna zaustavitev delovanja sistema IT s predhodnim shranjevanjem datotek.

zaščitni prevodnik
Prevodnik te vrste se uporablja pri nekaterih zaščitnih ukrepih za preprečevanje električnega udara in je namenjen za povezavo z nekaterimi od teh delov (IEV 826-04-05):
• zemlja
• elementi prevodnika
• glavni ozemljitveni priključek
• ozemljitvena povezava
• distribucijska točka, povezana z zemljo ali umetno nevtralno točko
• kovinski sestavni deli, ki niso del električnega sklopa
• deli, zaščiteni z izenačitvenim sklopom, če so istočasno dosegljivi

zemeljski okvarni tok
Okvarni tok, ki se prevaja v zemljo.

zemlja
Zemlja je prevodna masa, pri kateri je električni potencial običajno enak nič (IEV 826-04-01).